Madde Kullanan Gencin Ailesiyle İletişim

Bu süreçte aile ile iletişim çok önemlidir. Çocuğun madde kullandığından sadece şüpheleniyorsanız, önce kuşkularınızı destekleyecek bilgiler edinmek gerekmektedir. Öğrencinin madde kullandığından emin olduktan sonra ailesiyle görüşmeye gidilmelidir.

Neler konuşulmalı?

Size güvenmelerini sağlayacak açıklamalarda bulunulmalıdır. Öğrencinin evdeki davranışlarında veya yaşantısında son zamanlarda dikkat çekici bir şekilde değişiklik olup olmadığına yönelik bilgileri alınmalıdır.

Madde kullanımı nasıl anlatılmalı?

Bilgileri aldıktan sonra genel olarak madde bağımlılığından söz ederek genç hakkındaki endişelerinizi ve bunları destekleyecek bilgilerinizi aktarmalısınız. Aile böyle bir durumda panik ve öfkeye kapılıp hayal kırıklığı yaşayabilirler. Çünkü aile çocuklarına böyle bir durumu yakıştıramadıkları gibi ne yapacaklarını, nereye nasıl başvuracaklarını bilememenin getirdiği kaygı ve sıkıntıyı yaşarlar. Bu durumda aileyi sakinleştirip onlara, onları anladığınızı, yanlarında olacağınızı, her durumda destek vereceğinizi belirterek, neler yapmaları gerektiği konusunda edindiğimiz bilgilerle yönlendirmede bulunulmalıdır.

Aile ile iletişim herşeyi çözecek mi?

Ailenin durumu kabullenmemesi durumunda, fazla ısrarcı olmadan, konuşmayı bir başka zamana ertelemek en doğru karar olacaktır. Böylece aileye, konuyu tekrar düşünmeleri ve sindirmeleri için zaman tanınmış olunur. Okul Rehber Öğretmeni, aile ile yapılacak görüşme hakkında bilgilendirilmelidir.

Özet
Aile ile iletişim kurarken okul görevlilerinin yapabilecekleri
Başlık
Aile ile iletişim kurarken okul görevlilerinin yapabilecekleri
Özet
Aile ile iletişim kurmak, madde kullanan öğrenciyi kurtarmak için öğretmenlerin ve okul idarecilerinin özen göstermesi gereken bir husustur.
Yayıncı adı
Uyuşturucu Gerçekleri

Bunları da sevebilirsiniz