Okulda Madde Kullanan Öğrenciye Yönelik Neler Yapılmalı?

Gençler ailesinden daha fazla vaktini bu gün okullarımızda geçirebilmektedirler. Madde kullanan öğrenciye okulda neler yapılır konusu ise öğretmenler ve idareciler için bir muamma. Madde bağımlısı gençler bizlerin okulundan da çıkabileceğini bilmemiz gerekiyor. Bu bilinçle hareket ettiğimizde karşımıza çıkabilecek her türlü sorunla baş edebilecek olmanın rahatlığı içinde problemler aşılacaktır.


İdareci ve öğretmen olarak Nasıl Bir Tutum Sergilenmeli?

Öncelikle okul rehberlik servisi, ilgili müdür yardımcısı ve sınıf rehber öğretmeni/sınıf öğretmeniyle izlenecek süreç belirlenmeli, bu süreçte öğrencinin ilk olarak hastaneye gidip gitmeyeceği kararlaştırılmalı ve aile uygun bir dille süreçten haberdar edilmelidir. Yaşanan sorun küçümsenmemeli (Örneğin; “Benim okulumda böyle şey olmaz” ) Olaya müdahale etmeden önce ön yargıların yaratacağı olumsuzlukların farkında olarak davranılmalıdır.

Yaşanan sorun ve madde bağımlılığı hakkında sağlıklı bilgi sahibi olarak sorunun çözümünde öğrenciyle iletişimde açık, samimi, içten ve inandırıcı olunmalıdır. Öğrencinin kendini ifade etmesi için fırsat vererek genellemeler yapmaktan kaçınılmalı, söylediği şeylere ani tepki verilmemelidir. Kişisel korku ya da kaygılarla değil, gerçeklere dayalı bilgiler verilmelidir. Konuşmalarda merakı artırıcı ya da özendirici olabilecek ifade ve yaklaşımlardan uzak durmalıyız.

Öğüt ve nasihat dilinin kullanılmamasına dikkat edilmeli, Öğrenci maddenin etkisi altında ise onunla bu durumda konuşmanın yararı olmayacağı bilinmelidir. Bulunulan ortam gereği öfke duygusu yaşanabilir. Öğrencilerin öfke kontrolü sağlandıktan sonra öğrenciyle konuşulmalıdır.

Okul kurallarının uygulanmasında tutarlı ve objektif olunmalı, yaşanan sorunun kaynağı hakkında başta öğrenci olmak üzere farklı kaynaklardan (arkadaş çevresi, aile, öğretmen, rehber öğretmen, idari personel, yardımcı personel ve ilgili kurum ve kuruluşlar) bilgi edinilmeli ve bütün bu sayılanların yanında; Öğrencinin duygu, düşünce, yaşantı ve korkularını anlayabilmek için olaylara onun penceresinden bakılmalıdır.

 Okulda  Acil Durumlarda Ne Yapılmalı?

  • Soğukkanlılık korunmalı ve öğrenci sakinleştirilmeli,
  • Öğrenciye güven vermeye çalışılmalı,
  • Eğer bilincini kaybetmişse yan yatırılmalı ve soluk aldığından emin olunmalı.
  • Gerginlik hali ya da tepkisizliği devam ederse acil servis (112) aranmalı,
  • Kullandığı ilaç, zararlı madde ya da toz kalıntıları toplanıp doktoruna verilmeli,
  • Ailesine veya yakınlarına panik oluşturmayacak bir üslup kullanılarak haber verilmelidir.
  • Olayın etkisinde olan diğer öğrenci ve öğretmenler sakinleştirilip okuldaki normal sürecin devam etmesine yönelik tedbirler alınmalıdır.
Özet
Madde kullanan öğrencilere yönelik okulda neler yapılır?
Başlık
Madde kullanan öğrencilere yönelik okulda neler yapılır?
Özet
Madde kullanan öğrenciye yönelik okulda neler yapılır? İdarecilerin ve öğretmenlerin dikkat etmesi gereken hususlar ve acil durumda yapılacaklar bu yazıda.
Yayıncı adı
Uyuşturucu Gerçekleri

Bunları da sevebilirsiniz