Boş vakit çocukların madde kullanımında büyük tehlikedir

Gençler bağımlılık yapan maddelerle karşılaşmasında boş vakit en büyük risktir. Çocuklar yetişkin gözetimi altında olmadıkları anlarda maddelerle karşılaşırlar.

Boş vakit nasıl değerlendirilir?

Sportif, sanatsal veya kültürel faaliyetlere katılması, gencin öz güven ve olumlu bakış tarzı kazanmasına, kişiliğinin gelişmesine yardımcı olur. Boş vakitlerini bu tür aktivitelerle değerlendiren gençlerin madde kullanma riski daha azdır. Gençler boş zamanlarını olumlu uğraşlarla değerlendirebilmeleri için motive edilmeli ve bunun için gerekli koşullar hazırlanmalıdır.

Yetişkin gözetiminde bulunmalılar

Gencin katılacağı aktivitelerin türü çok önemli değildir, önemli olan severek katılmasıdır. Ancak aktiviteler yetişkin gözetiminde ve kurumsal yapı içerisinde yapılmalıdır. Aktivitelerden sorumlu yetişkinlerin olması kurallara uymayı, bir beceriyi öğrenmeyi ve iç disiplin sağlamayı kolaylaştırır. Kurumsal yapılar ise, gençleri madde kullananlardan ve satanlardan koruyucu bir ortam sağlar.

Özet
Boş vakit çocukların madde kullanımında büyük tehlikedir
Başlık
Boş vakit çocukların madde kullanımında büyük tehlikedir
Özet
Boş vakit çocukların madde kullanmasında için en büyük tehlikedir. Aileler ve okul idarecileri çocukların boş vaktini doldurmalıdır.

Bunları da sevebilirsiniz