Madde Bağımlılığı Nedir?

Bağımlılık nedir? Bağımlılık bir ilişki türüdür. Kişinin herhangi bir nesne veya durum ile kurduğu ilişkide sonradan ortaya çıkan özel bir durumdur. Herhangi bir maddenin yaşama ve sağlığa yönelik her türlü olumsuz etkilerine karşılık; bireyin kullanımına devam etmesi ve madde alma isteğini durduramamasıdır.

 

Madde Bağımlılığı Nedir?

Madde denince akla ilk olarak uyuşturucu gelmektedir. Narkotik maddeler geçmiş yıllarda sadece uyuşturucu adı altında toplanmaktaydı. Yalnızca “uyuşturucu” ifadesi dar bir kapsamda kullanılmaktadır. Halbuki bu maddelerin uyuşturan, uyaran ve hayal gördüren etkileri bilinmektedir. Dolayısıyla biz bütün zararlı ürünleri madde adı altında birleştirerek kullanacağız.

Bağımlılık sürecinin ilerleyen aşamalarında ilk kullanımdan sonra tekrar madde alma ihtiyacı doğar. Sonrasında aynı etkinin sağlanması için kullanım sıklığı ve/veya miktarı artabilir. Bu kısır döngünün yerleşmesiyle birey bağımlılık sürecine girmiş olur. Artık madde arama davranışı ve kullanım sıklığı artar, aynı etkiyi elde etmek için daha fazla madde kullanmaya başlar (tolerans). Bu aşamada da kriz belirtileri de görülür. Kişi kullanmış olduğu maddeyi bırakmak ve kurtulmak ister ama bunun kolay olmadığının farkına varır. Artık şahıs madde bağımlısı olmuştur.

 


Bağımlılıkla ilgili daha fazla bilgi


 

Neden Bağımlılık İfadesini Kullanıyoruz 

Genel anlamda bağımlılık geniş kapsamlı bir ifadedir. Çeşitli bağımlılık türleri vardır. (internet, televizyon, arkadaş, oyun)Çünkü uyuşturucu bağımlılığı sözcüğü dar bir kapsamda kullanılmaktadır. Bağımlılık yapan maddelerin hepsi ‘uyuşturucu’ değildir. ‘Uyuşturucu’ tanımı tütün ve alkol kullanımını kapsamaz. Tütün ve alkol bağımlılık yapan maddelerdir. Madde kullanımı ve bağımlılığı dendiğinde ise ayrım yapmaksızın tüm bağımlılık maddeleri anlaşılır.

 

Özet
Bağımlılık nedir? Sizi yönetecek kadar güçlü bir ilişki türüdür
Başlık
Bağımlılık nedir? Sizi yönetecek kadar güçlü bir ilişki türüdür
Özet
Bağımlılık nedir ve madde bağımlılığı diğer bağımlılık türlerinden farklı mıdır? Bağımlılık öz olarak bir ilişki türüdür.
Yayıncı adı
Uyuşturucu Gerçekleri

Bunları da sevebilirsiniz