Uyuşturucu kullanımında çocuklara ilk teklif nasıl yapılır?

İnsanlar uyuşturucu maddelerin kötü olduğunu bilirler. Ancak arkadaş ortamında öyle taktiklerle sunulur ki insanlar maddelerin zararlarını bilmelerine rağmen, ilk teklif kolay reddedilmez. Bu maddeleri kullanmamak için hangi yöntemlerle teklif edildiğini bilmeniz ve onlara yönelik hayır diyebilece stratejiler geliştirmeniz sizi bağımlılıktan koruyacaktır.

 

Bir kereden birşey olmaz denir

İnsan bilmediği bir şeyi yapmaya karşı güçlü bir direnç gösterir.  Bu direnci kıracak en güçlü anahtar “Bir kereden bir şey olmaz.” söylemidir. “Bağımlılık yapmaz, al, iç. Bir şey kaybetmezsin.”, “Zaten sen de merak ediyorsun.”, “Bak bizi kırarsın.” gibi cümlelerle insanlar sadece bir kereliğine maddeyi kullanmaya ikna edilmeye çalışılır.

Sigara ile teklif edilir

Bütün maddeler bir insana ilk defa teklif edilirken sigara içinde veya sigaraya benzetilerek sunulur. Sigara kullananlar “sigara gibi bir şeyi” daha kolay kullanırlar.

‘Ama’sını söylemezler

“Bu maddeleri kullanırsan kendini şöyle iyi hissedeceksin, böyle hafifleyeceksin, dertlerini unutacaksın.” vb. sözlerle maddenin iyi yönleri varmış gibi gösterilir. Fakat asla maddelerin ve bağımlılığın kötü yönleri anlatılmaz.

Zaafları kullanırlar

Her insanın zaafları vardır. Kişinin zaafına göre bu maddenin teklif ediliş şekli de değişiklik gösterir. Mesela kendini zayıf hisseden birisi “Bu maddeyi kullanırsan kendini güçlü ve cesur hissedeceksin.” veya kendini ifade etmekte zorlanan birisi “Al, bu maddeyi kullan, kız/erkek arkadaşına kendini daha kolay ifade edeceksin.” gibi sözlerle ikna edilmeye çalışılır.

Özleşlik kurarlar

“Bak ben de kullanıyorum.” veya “Bak, şu kişiler de kullanıyor.” gibi sözlerle özdeşlik kurmaya ve kişinin maddeyi denemesi için güven telkin etmeye çalışılır.

İlk teklif bedavaya yapılır

İnsanları alıştırmak için ilk zamanlar bağımlılık yapıcı madde bedava verilir. İnsanlar bağımlı olduktan sonra ise bedeli ödenmeden madde asla verilmez. İlk teklif kandırmayı amaçlar. İnsanları maddeye alıştırmanın temel amacı paralarını almaktır ancak bu bedel ilk başta değil en sonunda istenir. İlk başta amaç kişiyi ikna etmektir; bu süreçte madde için bir de bedel istenirse daha kolay “hayır” diyeceği bilinir.

Özet
Uyuşturucu kullanımında çocuklara ilk teklif nasıl yapılır?
Başlık
Uyuşturucu kullanımında çocuklara ilk teklif nasıl yapılır?
Özet
Madde kullanmaya başlarken ilk teklif çok önemlidir çünkü insanın bilmediği bir şeye karşı direnci yüksektir. İlk teklif her türlü direnci kırar.
Yayıncı adı
Uyuşturucu Gerçekleri

Bunları da sevebilirsiniz