Kişinin Madde Kullandığı Nasıl anlaşılır?

Madde kullanımı nasıl anlaşılır? Kişinin madde kullandığını tespit etmek bir hayli zordur. Maddelerin insanlar üzerinde fiziksel belirtilerin görünür hale gelmesi bazen yıllar alabilir. Bu nedenle sadece fiziksel değişimleri dikkate almak yanıltıcı olabilir. Madde kullananlarda değişim farklı alanlarda meydana gelir.

 

Arkadaş çevresi

Eski arkadaş çevresinden kopup yeni bir arkadaş grubuna dahil oluyorsa, arkadaşları ile ilgili çocuk ailesine yeterli bilgi vermek istemiyorsa, arkadaşlarını ailesine tanıştırmak istemiyorsa, arkadaşlarının arasında sigara ve alkol tüketimi yaygınlaşmaya başlıyorsa çocukların madde kullanım kültürüne girmekte olduğunu anlaşılabilir.

Okula ve derse ilgisi

Normal düzeydeki ilgisinde farklı olarak ani bir değişim olmuşsa, okula gitmek istemiyorsa, okul ve öğretmeleri hakkında sürekli şikayetçiyse, ders çalışmıyor veya ödevlerini yapmıyorsa, sınavlarında sürekli başarısız oluyorsa gençlerin günlük hayatına başka meşgalelerin girdiğini göstermektedir. Madde kullanan kişilerin hayatta tek önceliklerinin maddelerin temin edilmesi ve maddelerin kullanılması olduğu düşünüldüğünde madde kullanma kültüründen başka işler yapmaya müsaade etmemektedir.

Yalan söyleme

Madde kullanmaya başlayan gençler madde kullanımını, maddeye ödedikleri tutarı, madde tesirinde geçirdikleri süreyi ve o arkadaşlarını gizlemek için yalan söylemek durumunda kalıyorlar.  Bu konularda yalan söyledikçe o yalanlarını başka yalanlarla desteklemek zorunda kalıyorlar.

Para harcama düzeni

Her maddenin bir bedeli vardır ve bağımlılık arttıkça daha çok maddeye ihtiyaç vardır. Bağımlı olmayan kişiler paralarını düzenli harcayabilirken bağımlı şahıslar parayı temin ettikleri gün hemen madde temin yoluna giderler. Kendilerinin parası olmadığı durumlarda arkadaşlarının maddesini kullanırlar ve kendi paraları olunca da arkadaşlarına ısmarlarlar. Her iki durumda da paralarını hızlı tüketirler. Özellikle öğrencilerin düzenli para harcayıp harcamadıkları önemli bir gösterge olur.


Madde kullanımı nasıl anlaşılır? Daha fazla ipucu için aşağıdaki yazıları okuyabilirsiniz. 


Aile içi ilişkiler

Madde kullanan kişiler bu durumlarının fark edilmemesi, ailelerine yalan söylemek zorunda kalmamak için, maddeyle ilintili yeni bir hayat tarzına geçiş yaptığı için rutin aile içi ilişkilerden sıkılmaya başlamaktadır. Gençler zamanlarını aileleri ile değil arkadaşlarıyla dışarıda vakit geçirmeyi tercih etmektedir. Bu nedenle de normal aile içi ilişkileri zayıflamaktadır.

Yalnız kalma

Aile içi bağları zayıflayan genç madde kullandığı tespit edilmemesi için evdeyken yalnız kalmayı tercih edebileceği gibi yaşamış olduğu psikolojik durum (pişmanlık, maddelerin tesiri vs.) sebebiyle de yalnız kalmayı tercih edebilir.

Kilo kaybı

Kullanılan maddeler vücudu tahrip etmesinden dolayı belirgin bir zayıflama madde kullananlarda görülmektedir. Gençlerin herhangi bir rejim veya spor yapmadan ani zayıflamaları madde kullandığının göstergesi olabilir.

Madde göstergeleri

Bağımlılık yapan maddeler uyuşturucu, uyarıcı ve hayal gördürücü olarak tasnif edilmektedir ve her birinin farklı göstergeleri vardır. Her maddeyi ayrı ele almak gerekmektedir. Bu maddelerin ise birden fazla göstergesi olabilir ama gençler bu maddelerin tesiri ile eve gitmeyeceği için aileler tarafından tespit edilmesi güç olabilir. İlaç ve parfüm kullanımında artış olabilir.

Özet
Madde kullanımı nasıl anlaşılır? Ailelerin bilmesi gereken ipuçları nelerdir?
Başlık
Madde kullanımı nasıl anlaşılır? Ailelerin bilmesi gereken ipuçları nelerdir?
Özet
Madde kullanımı nasıl anlaşılır? Ailelerin en büyük kaygısı çocuklarının madde kullanıyorsa bunu erkenden tespit etmektir.
Yayıncı adı
Uyuşturucu Gerçekleri

Bunları da sevebilirsiniz