Madde Kullanan Öğrenci ile Nasıl Konuşmalı?

Madde kullanan öğrenci ile nasıl konuşmalı? Kendinizi hazır hissetmeden onunla konuşmayın. Öfke duyabilirsiniz; ancak bunun gence yansıması onda anlaşılmadığı duygusunu uyandıracağından ve iletişimin kesilmesine neden olacağından sakinleşmek için yollar aramanız yerinde olacaktır.

Konuşmanın amacını unutmayın

Madde kullanan öğrenci ile nasıl konuşmalı? Öncelikle, amacınızın ona destek ve yardımcı olmak olduğunu vurgulayın. Her zaman onun yanında olacağınızı hatırlatınız. Kendinizi onun yerine koymayı deneyerek onun düşünce, yaşantı ve korkularını anlamaya çalışın.

Etiketlemeyin

Genci etiketlemekten kaçının; çünkü “kullanıcı” olarak etiketlenen gence yaklaşmak çok zordur. Önyargılarınızın farkına varın, böylece iletişimi aksatma olasılığını azaltırsınız. Eğer genç, maddenin etkisi altında ise, onunla bu durumda konuşmanın yararı olmaz. Maddenin etkisi altında düşünme, hareket etme gibi mekanizmalarında yavaşlama olduğundan genç, sağlıklı tepki veremez.

Empati yapın

Bu yüzden madde etkisindeki genç ile konuşmaya çalışmak yerine onu sessiz ve sakin bir ortama götürerek kendine gelmesini sağlamak gerekir. Çocuğun kendine zarar verme olasılığına karşı, onu yalnız bırakmamanız yerinde olacaktır. Yaptığını tek bir nedene bağlamak yerine, kendinizi onun yerine koyarak neler yaşıyor olabileceğini ve duygularını anlamaya çalışmak, çocuğa ulaşmanızı kolaylaştıracaktır.

Okul Rehber Öğretmeni durumdan haberdar edilmelidir.

Özet
Madde kullanan öğrenci ile nasıl konuşmalı ve nelere dikkat etmeli?
Başlık
Madde kullanan öğrenci ile nasıl konuşmalı ve nelere dikkat etmeli?
Özet
Öğretmenlerin en büyük kaygılarından biri madde kullanan öğrenci ile nasıl konuşmalı sorusudur. Kaygılarınızdan korkmayın ve onlara yardım elinizi uzatın.
Yazar
Yayıncı adı
Uyuşturucu Gerçekleri

Bunları da sevebilirsiniz