Arkadaşım madde kullanıyor, onun için neler yapabilirim?

Çevremizde her geçen gün madde kullanan insanlar görüyoruz. Peki, arkadaşım madde kullanıyor, onun için neler yapabilirim diyorsanız? Çünkü kullanan kişi çok yakınımızdan biri olunca duyarsız kalamıyoruz.

Bu konuda ne yapabileceğimizi bilmesek bile elimizden gelenin en iyisini yapmak için yanıp tutuşuyoruz. Ancak unutmamalıyız ki yanlış stratejiler ya bizim de bağımlı olmamızla ya da onun daha kötü bir durumla karşılaşmasına sebep olabilir. Bu nedenle çevremizdekilere yardım etmeden önce bazı hususlara dikkat etmekte fayda var.

Arkadaşın Kullanıyor mu?

Öncelikle arkadaşınız size samimi bir itirafta bulunmamış olabilir. Buna rağmen siz onun madde kullandığından şüphe duyuyorsanız öncelikle bu konularda konuşabilmek için bu şüpheyi daha somut hale getirmenizde fayda var. Aksi takdirde onu üzeceğiniz bir ithamda bulunabilirsiniz.

Aşağıda sayılan ipuçlarından birkaçını veya hepsini arkadaşınızda gözlemleyebiliyorsanız, arkadaşınız madde kullanmaya başlamış olabilir:

 • Daha önce görmediğiniz arkadaşlar edinmişse, eski arkadaşlarıyla fazla zaman geçirmemeye başlamışsa,
 • Derslere olan ilgisinde ani bir değişim olmuşsa, okul devamsızlığı artmışsa, ders çalışmıyor veya ödevlerini yapmıyorsa, sınavlarında sürekli başarısız oluyorsa,
 • Söylediklerinde tutarsızlıklar, çelişkiler var ise, her şey için sürekli bahaneler bulmaya başladıysa, yalan söylüyorsa,
 • Düzensiz para harcamaya başladıysa, harçlığının yetmediği yönünde şikâyetleri sıklıkla ifade ediyorsa,
 • Okul sonrası eve gitmemeye ve sıklıkla dışarıda vakit geçirmeye başladıysa, evdeyken daha çok yalnız başına kalma sıklığı arttıysa, aile fertleriyle kavga ettiğini ya da anlaşamadığını söylüyorsa,
 • Nedeni olmaksızın kendine zarar verecek düzeyde hızlı bir şekilde zayıflıyorsa,
 • Normalden fazla hareketliyse veya bakışları donuklaştıysa, gözlerinde kızarıklık varsa, göz siyahı büyümüş ya da küçülmüşse, yeme ve uyku problemleri yaşadığını söylüyorsa.
Arkadaşınıza daha iyi yardım edebilmek ve onun yaşadığı problemi daha iyi anlayabilmek için bağımlılık yapıcı bir maddeyi denemeye kalkışmak ona hiçbir fayda sağlamaz. Kendinize de çok ciddi zararlar vermiş olursunuz.

Arkadaşım madde kullanıyor diyorsanız…

Arkadaşınızın madde kullanmaya başladığı yönünde şüpheleriniz doğru çıktıysa arkadaşınızı siz tedavi etmeye çalışmayın. Çünkü madde kullanımında arkadaş hem tek başına yeterli değildir, hem de tedavi edemez; ancak rehberlik edebilir. Bu konu uzmanlık isteyen bir alan olduğu için öncelikle okulunuzun rehber öğretmenine danışmanız gerekmektedir. Böyle bir durumda yapabileceğiniz en önemli şey madde kullanan arkadaşınıza sıcak bir ilgi sunabilmektir.

Ayrıca şunlara da dikkat edilmelidir:

 • Madde kullanım problemi hakkında herhangi bir bilgiye sahip olmadan arkadaşınızı suçlamaktan ve yargılamaktan kaçının. Çünkü böyle bir tavır arkadaşınızın anlaşılmadığını hissetmesine ve sizden uzaklaşıp yalnızlaşmasına neden olur.
 • Madde kullanımına başlama sürecini ve nedenlerini dinlemeden ve algılamadan doğrudan ahlak dersi vermeye kalkışmayın.
 • Arkadaşınız onunla kurmaya çalıştığınız iletişimde size karşı direnç gösterebilir. İletişim kurmaktan vazgeçmeyin, pes etmeyim. Sürekli onun yanında olduğunuzu ve destek alma noktasında yardımcı olabileceğinizi ifade edin.
 • Madde kullanımını engellemek gayesi ile arkadaşlıktan reddetmek, ailesine söylemek, öğretmenlerine şikâyet etmek vb. şeylerle arkadaşınızı tehdit etmeyin. Bu onu engellemez, sadece arkadaşınızın sizden gizli bir şekilde, madde kullanmasına devam etmesine neden olur.
 • Arkadaşınızın her söylediğine güvenmeyin. Çünkü madde kullanan kişiler çok fazla yalan söylerler.
 • Madde kullanımı sonucunda yaşadığı problemlerde sorumluluğun kendisinde olduğunu hatırlatın. Bu nedenle kendinizi suçlamayın.
 • Madde kullanımının doğru olarak algılanmasında güvendiğiniz kişilerden (aile, rehber öğretmen vb.) bilgi desteği alın. Madde kullanan arkadaşınızla kurduğunuz iletişimde, madde bağımlılığı konusunda yeterli bilgiye sahip olduğunuzu hissettirin.
 • Onun tıbbi anlamda bir hasta olduğunu unutmayın. Ona karşı öfke vb. duygularınızı kontrol altında tutun. Olaylara duygusal değil, gerçekçi yaklaşın.
 • Arkadaşınıza ve çevrenize madde bağımlılığının tıbbi bir hastalık olduğunu anlatın ve bir uzmandan destek alınması gerektiğini vurgulayın.
 • Bu süreçte sakin ve sabırlı olmaya çalışın. Madde bağımlılığı tedavisinde başarı sağlanabilmesi için kullanan kişinin değişimi istemesi gerekir. Bu yüzden ona zaman tanıyın.
 • Madde kullanmak amacıyla bulundurmanın bir suç olduğunu unutmayın. Bu nedenle bu süreçte kendinizi korumayı unutmayın. Arkadaşınızla çok fazla birlikte yalnız kalmayın.
 • Arkadaşınızı güvenebileceği bir uzmanla (okul rehber öğretmeni gibi) görüşmeye teşvik edin.
Özet
Arkadaşım madde kullanıyor, onun için neler yapabilirim?
Başlık
Arkadaşım madde kullanıyor, onun için neler yapabilirim?
Özet
Arkadaşım madde kullanıyor diyorsanız çok dikkatli olmalısınız çünkü birçok insan en yakınındaki birini kurtarmak isterken bağımlı oluyor.
Yayıncı adı
Uyuşturucu Gerçekleri

Bunları da sevebilirsiniz