Alkolle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Madde bağımlılığıyla doğru mücadelenin en temel adımı doğru bilgilere dahip olmaktır. Oysa toplumda alkol ve bağımlılığıyla ilgili birçok doğru bilinen yanlışlar vardır. Bu yanlış bilgiler insanların doğru tutum ve davranış geliştirmesini engelliyor.

 

Alkollü içecekler vücudu ısıtır.

Filmlerde alkol üşümenin ve donmanın çaresi olarak gösterilse de bu tamamen yanlış bir inanıştır. Tam tersine alkol alındığında vücut ısısı düşer. Çünkü alkol vücudun yüzeyine daha fazla kan ulaşmasını sağlar ve bu da vücutta ısı kaybına neden olur. Alkol aldıktan sonra görülen sıcaklık hissi, kanın yüzeye doğru akışının cildi ve ciltteki sinir uçlarını ısıtması ve bunların beyne sıcaklık algısını iletmesi sebebiyledir. Yanıltıcı bir histir.

“Bira bağımlılık yapmaz.”

Tamamen yanlış bir algıdır. Alkollü içkilerin içinde bulunan alkol miktarı cinsine göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle “standart içki” adı verilen terim oluşturulmuştur. Örneğin bir bardak bira; bir kadeh rakıya, cine, votkaya, viskiye ya da bir kadeh şaraba eşittir.

“Alkol kullanımı, uykuyu düzenler.”

Alkol kullanımı, oluşturduğu gevşekliğin etkisiyle uyku verebilir. Ancak alkol kullanan kişinin uyku düzeni ve kalitesi bozulur. Alkolün etkisiyle uyunan uyku, tam ve gerçek bir uyku olmadığı için kişi aslında uykusuz kalır. Bu nedenle de ciddi zararalar oluşur.


Daha fazla doğru zannedilen yanlışlar


 

Alkol kullanmak cinsel gücü arttırır.

Alkol cinsel gücü artırmaz. Aksine erkeğin cinsel gücünü azaltır ve erkekte iktidarsızlık oluşmasına neden olur. Alkol kullanımı, yalnızca kişideki utanma duygusunu kaldırdığı için cinsel olarak daha rahat davranmayı sağlayabilir.

Alkol kullanımı kan damarlarını açıcı özelliğe sahiptir.

Alkol kullanımı kan damarlarını açmayıp damar sertliği ve damar daralmasına neden olur.

Alkol kullanımı iştah açıcıdır.

Alkollü içkiler iştah açıcı değildir. Ayrıca zamanla mide rahatsızlıklarına ve sindirim bozukluğuna sebep olur.

Alkol kullanımı bazı hastalıklara iyi gelmektedir.

Alkollü içkilerin kalp ve damar rahatsızlıklarına faydalı olduğu yolundaki yaygın kanaat de tamamıyla yanlıştır. Her türlü rahatsızlıkta, uzman doktorların tavsiye ve tedavisine başvurulmalıdır.

Özet
Alkolle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar
Başlık
Alkolle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar
Özet
Alkolle ilgili doğru bilinen yanlışlar insanların tutumlarını olumsuz etkiliyor. Alkol en yaygın bağımlılık yapan maddelerin başındadır.
Yayıncı adı
Uyuşturucu Gerçekleri

Bunları da sevebilirsiniz