Alkol kullanımı ile meydana gelen zararlar önemsenmiyor

Alkol kullanımı bireyi ve toplumları derinden etkileyen neticelere sahip. Alkol, insanların bedensel, ruhsal ve sosyal yaşamlarını hasara uğratan, bağımlılık yapıcı bir maddedir. Alkol, vücuda girdikten hemen sonra emilerek kana karışır. Kana karışan alkol tüm vücudu etkisi altına alır ve insanda farklı düzeyde olumsuz etkiler oluşturur. Alkol beyni % 17 oranında küçültür. Mide ve bağırsak sorunlarına, gastrite, ülsere; karaciğer sorunlarına, hepatite, siroza; beslenme bozukluklarına, vitamin eksikliklerine, sinir sistemi hastalıklarına, eller ve ayaklarda bölgesel uyuşmalara, karıncalanmaya ve felce kadar birçok probleme neden olur.

Alkol, sigaraya göre daha yavaş bağımlılık süreci gösteren bir maddedir. Alkol kullanımının erken fark edilmesi, alkol ve diğer madde bağımlılığına geçişte önleyici bir etkendir.

Yaş ve alkol kullanımı

Alkol küçük yaşlarda genellikle deneme amaçlı kullanılır. İlk denemede arkadaş baskısı veya gruptan ayrı düşme endişesi önemli bir rol oynar. İlk deneyimler genelde sarhoşlukla sonlanır. Ülkemizde 17 milyon civarında alkol kullanan kişi bulunmaktadır ve ilk kez alkol kullanma yaşı 11’e kadar inmiştir. Alkol kullanımına başlama yaşı düştükçe ileriki yaşlarda bağımlı olma riski de artmaktadır.

Alkol Kullanım yaygınlığı

Dünyada yaklaşık 2 milyar kişi alkollü içki tüketmektedir. Bunların yaklaşık 76 milyon kadarında alkol kullanım bozukluğu (alkol kötüye kullanımı, alkol bağımlılığı) olduğu düşünülmektedir. Alkol kullanımına bağlı olarak yılda 1,8 milyon kişi hayatını kaybetmektedir.

Kişi alkollü olduğunda kontrolünü kaybeder ve her türlü tehlikeye açık hâle gelir. Uyuşturucu maddeler teklif edildiği zaman, “hayır” deme şansı da ortadan kalkar. Bu yüzden alkol tüketiminin yapıldığı mekânların çevresinde, uyuşturucu madde satıcıları daha çok bulunur.

Alkolik: Alışılmışın dışında alkol içen, bunun sonucunda bedensel, ruhsal ve toplumsal sağlığı bozulan; buna rağmen alkol alma isteğini durduramayan, tedavi edilmesi gereken kişi.

 

Özet
Alkol kullanımı ile meydana gelen zararlar önemsenmiyor
Başlık
Alkol kullanımı ile meydana gelen zararlar önemsenmiyor
Özet
Alkol kullanımı dünya genelinde oldukça yaygın. Bu nedenle zararları insanlar tarafından çok dikkate alınmıyor. Ancak illegal maddeler kadar tehlikeliler.
Yayıncı adı
Uyuşturucu Gerçekleri

Bunları da sevebilirsiniz